top of page

İNME ANINDA 

>İnme belirtileri fark edildiğinde ilk yapılması gereken hemen 112’yi aramaktır.

Kolda ani gelişen güç kaybı, yüzde kayma ve konuşma bozukluğu inme belirtisi olabilir. Bu belirtilerden birinin aniden ortaya çıkması durumunda hasta veya hasta yakınlarının en kısa sürede 112 birimi ile iletişime geçmeleri gerekir. Bazı inme belirtileri aşağıdakiler gibidir.

Vücudun tek tarafında yüz,

kol ve/veya bacakta hissizlik

Vücudun tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta kuvvet kaybı

Bilinç bulanıklığı

Konuşma bozukluğu, konuşamama

>Hastaların acil servislere 112 Ambulanslarıyla getirilmesi çok önemlidir.

Ambulansla acil servislere getirilen inme hastalarının tedavilerine ambulansta başlanır. Ambulans görevlileri, inme hastalarının en hızlı tedavi edilebileceği merkezleri bilirler, gidilen hastaneleri bilgilendirirler ve bu şekilde acil servise getirilen hastalara en hızlı ve uygun şekilde müdahale edilmesi mümkün olur.

>İnmede çare, erken müdahaledir.

İnme tedavisi, hasta ilk saatlerde başvurduğu takdirde mümkündür. Hasta ne kadar erken tedavi alırsa tedavinin başarı oranı da o kadar yüksektir. Bu nedenle inme sonrası zaman kaybetmeden tedavinin başlanması önemlidir.

>Yanlış müdahalelerden kaçının!

Ambulans beklerken hastaya herhangi bir ilaç verilmemelidir. Hastayı duşa sokmanın ve soğuk su ile yıkanmanın bir faydası yoktur. İnme belirtileri kısa sürede tamamen düzelse dahi hastanın hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Nasıl olsa düzeldim diye hastaneye başvurulmaması çok yanlıştır.

bottom of page