top of page

İnme Nedir?

İnme, beyni besleyen damarlarda sağlıklı kan akışının kesilmesi nedeniyle, nörolojik fonksiyon kayıplarıyla sonuçlanan klinik bir durumdur.

İnme; beynin kan akımını sağlayan damarlardan birinin ani tıkanması ya da akımının azalması sonucunda olabileceği gibi, bu damarların yırtılması sonucunda da oluşabilir. Bu süreçte beyne yeterli oksijen ve gerekli besin maddeleri gitmezse beyin hücrelerinde ölüm başlar. Halk arasında inme için felç ya da beyin felci gibi isimler de kullanılır.

İnme, sanıldığından daha yaygın ve tehlikelidir.

İnme tüm dünyada kalp hastalıkları ve kanserden sonra 3. sıradaki en sık karşılaşılan ölüm nedenidir. Dünya İnme Organizasyonu her yıl 17 milyon kişinin inme geçirdiğini, 6 milyon kişinin inme ya da inmeye bağlı komplikasyonlar nedeni ile hayatını kaybettiğini bildirmiştir.

İnme, Türkiye’de kalıcı engel nedenleri arasında birinci sıradadır.

İnme geçiren hastalar, yatağa bağımlı olma, konuşma ve yürüme güçlükleri, bilişsel işlevlerini yerine getirememe riski ile karşı karşıyadır.

İnme belirtileri aniden ortaya çıkar.

Kolda ani gelişen güç kaybı, yüzde kayma ve konuşma bozukluğu en sık karşılaşılan inme belirtileridir. İnmeye işaret edebilecek tüm belirtiler aşağıda listelenmiştir. Bu belirtilerden sadece biri ya da birkaçı aynı anda ortaya çıkabilir.

Tum_Belirtiler

Vücudun tek tarafında yüz,

kol ve/veya bacakta hissizlik

Vücudun tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta kuvvet kaybı

Bilinç bulanıklığı

Konuşma bozukluğu, konuşamama

Peltek konuşma

Anlama ve algılamada güçlük

Yüz felci (yüzün bir tarafa kayması)

Baş dönmesi, yürüme güçlüğü, denge ve koordinasyon kaybı

> İnme belirtilerini fark ettiğinizde hemen 112'yi arayın

Tek veya iki taraflı görme kaybı, çift görme

Şiddetli, ani başlangıçlı baş ağrısı

Yutma bozukluğu, ses kısıklığı

Hafıza kaybı

bottom of page